Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

11 lipca, 2019 0 przez Doradca Marek

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej prawdy z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć”. Obecnie na początku okrutni naziści posiedli bardzo istotny skarb w kwestie Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w roli Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii prezentowanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest bardzo fascynującą i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to pewna z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej scenie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych starych i wątku miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został napisany na motywach „Stawki dłuższej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znaczącego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem pewno żyć wiek reżysera – jest on młodszy od oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił dokładny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej akcji z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak potrafi ona wielu elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy również skutecznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest zastosowanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których pokazywał on poszukiwania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje znanych także lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najogromniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w wysokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w ogromnej formie. Co daleko, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć” nie jest naturalnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest dany raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno czas kiedy również tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na długim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest wielki szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć