Drzewka Bonsai Szczecinek

Drzewka Bonsai Szczecinek

16 lutego, 2019 0 przez Doradca Marek

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale okazuje się, że średnio co innego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, oraz co innego popatrzyć na osobiste oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai więc od razu przychodzi nam do głowy Japonia?

Drzewka Bonsai Goleniów

Drzewka Bonsai ważne informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy starzy w Japonii mogą stwierdzić, że drzewka Bonsai można natrafić na wszelkim kroku. Można je odnaleźć w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w obecnych pomieszczeniach drzewko Bonsai nie tylko ma działanie zdobić ale także podnosi prestiż firmy. Bonsai królują oraz w ogrodach także tych przy świątyniach lecz także przy zwykłych domach i w wnętrzach. Przy dojściu do lokalu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a jeszcze złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy uzyskać drzewko Bonsai więc nie tworzy spośród ostatnim cięższego kłopotu. Wybór istnieje rzeczywiście duży, że że byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy i stanowi szeroki, ponieważ cena Bonsai zależy nie tylko od wieku drzewka lecz oraz od ręki mistrza. Tak a za drzewko Bonsai możemy zapłacić od kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz wyposażenia do czynienia drzewek Bonsai dodatkowo można zdobyć bez większego kłopotu. Stanowi ich wszystkie mnóstwo w magazynach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na rynkach przedświątecznych, ponieważ wtedy teraz tam skorzystać można z porad prawdziwych znawców i mistrzów w kulturze Bonsai.

Jedną z prawdziwszych przyjemności które można podziwiać jest spore drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który umieścił je nad stawem. Dziś sosna jest leciwym i ogromnym drzewem, która tworzy zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa będące w istocie nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza zmieniająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa rosnącego w przyrodzie, będzie jeszcze świadkami zmian, przede wszystkim jeżeli należy o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai działamy w zachodzącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej wiedzieć otaczający nas świat i chodzimy go inaczej niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie znane i powodują wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w właściwym momencie sprawi, że Bonsai będzie korzystał bezpośrednią głębię, jaką będzie tworzyć cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który powoduje, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest szczególnie wrażliwa na nocne przymrozki, a a nie ma co się spieszyć z badaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera również inny kolor. Jest obecne trudna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drewna w swojej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancję na środki, jakie pragniemy wykonać, a jakie są niezbędne. Tylko to gdy drzewko ma najwięcej energie musimy usunąć zbyt wysokie liście, które psują jakość oraz za duże pędy.

Jesienią oraz przechodzimy do postępowania z wszą paletą barw. W relacji od poziomie są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po całe odcienie brązu. Atrakcją stanowi to, iż im słoneczniejsze lato, tym żywsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nastaniem jesieni.

Żeby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który szuka wszystkie potrzebne zabiegi, których należy wykonać przy pielęgnacji drzewka Bonsai w toku, a jeszcze ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w innych porach roku:

Styczeń

To swoisty okres. Trzeba mieć aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w owym etapie wystawiania drzewka na duże promienie słoneczne gdyż że więc się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, jakie zostały zabezpieczone przed mrozem powinny mieć zawsze wilgotne podłoże. A te drzewka, jakie nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

To maj w jakim możemy zacząć myśleć o przesadzaniu. Praktyczne i pewne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal powinien pamiętać o tym, aby uchronić je przed mrozami. Gdyż w lutym drzewka tworzą się z zimowego snu to pragną być niemało dużo wilgotno. Nie potrafimy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z niższymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam służyć zabiegu drutowania, a jak tylko gałązki staną się bardziej podatne to podchodzimy do czynienia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

To miesiąc, w jakim możemy też dokonywać cięć. Kształtujące się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas wskazówką mówiącą o tym, które gałęzie nie obumarły. Obecne na których nie ma pąków to wycinamy, jednak te z pąkami przycinamy do dobrej długości. W marcu możemy i drzewko przesadzić jeśli dawno tego środku nie wykonywaliśmy. Możemy i zacząć drutować przecież w szkoła bardzo delikatny, aby nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy bądź nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy oczywiście więc należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka chronić przed nimi. Możemy także przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Natomiast w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, oraz na drutowanie drzewek liściastych istnieje szybko zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z pewnym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie pytać jego wilgotność. Jeśli należy o przycinanie to odpowiednio teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal musimy być czujni, jeżeli należy o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To stopień upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy stworzyć już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając aby nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo szybkie nie opryskujemy liści ponieważ więc im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. To prawy czas na cięcia, ponieważ w owym etapie rany po cięciach bardzo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a to podlewamy kilka razy dziennie. Jeżeli posiadamy drzewko kwitnące lub skutkujące więc nie zasilamy już ich nawozem. Możemy na zasadzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe trendy wtedy mogą one zimą przemarznąć. To etap na zdjęcie drutów. Tak dlatego oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na których założyliśmy druty a gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w korę to obecnie zdejmujemy. Z tej chwili, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai już nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, przecież tak ogólnie rzecz mając stanowi toż stopień kiedy drzewko kształtuje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie osiągamy już żadnych zabiegów formowania, jak dodatkowo nie nawozimy już Bonsai, aż do następnej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż mogłyby się stać źródłem chorób i szkodników. Są zawsze wyjątki: buki, dęby, graby, jakie tworzą brązowe liście, mogą przeżyć na drzewach. Zarówno w sukcesie drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Jest zatem oraz chwila na wykonanie zajęcia dla własnego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai odkładamy na miejscu zimowym. Najgorsze są mrozy trzymające się przez chwila dni, bo to korzenie nie mogą korzystać wody oraz sprowadzać jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak fakcie nie należy ich zabierać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci zatem ich normalne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje