Agencja Pracy Tymczasowej Gryfice  Zadzwoń 790666593

Agencja Pracy Tymczasowej Gryfice Zadzwoń 790666593

5 marca, 2019 0 przez Doradca Marek

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji jest obowiązkowym obowiązkiem firm, których kierowcy wykonują usługi przewozu międzynarodowego na placu tego państwa. Zgodnie z ustawą Loi Macron i wdrożonym dekretem nr. 2016-418, francuskie wynagrodzenie minimalne dla delegowanych kierowców ciężarówek wyszczególnione zostało w właściwych regulacjach.

Agencja Pracy Tymczasowej Gościno Zadzwoń 790666593

Konieczność wypłacania ustalonej opłaty za każdą godzinę pracy oddziałuje na koszty pracownicze własnych firm transportowych pomagających we Francji, a ponadto wymaga pewne obowiązki administracyjne na pracodawcach organizujących podróże służbowe naszych pracowników.

Zamów pracowników wejdź na Agencja Pracy Tymczasowej

Obowiązki administracyjne

Przedsiębiorstwa transportowe zobowiązane są do określenia swojego człowieka na gruncie Francji, we każdych możliwych przypadkach delegowania. Mówi to zarówno kabotażu, jak również przewozu dwustronnego. Przedstawiciel tego gatunku widoczny jest za reprezentowanie biura we Francji, a ponadto dostarczanie wymaganej dokumentacji.

Firma transportowa musi te wypełnić dla każdego delegowanego kierowcy ciężarówki odpowiednie zaświadczenie o fakcie delegowania. Wymogiem administracyjnym jest jednocześnie prowadzenie ewidencji czasu pracy robionej na polem Francji. Kierowca ciężarówki powinien mieć zaświadczenie o delegowaniu w pojeździe, zgodnie z materiałem potwierdzającym zawarcie umowy o pracę.

Zasady rozliczenia

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji obejmuje wyznaczenie godzin praktyce w szkoła wspólny z funkcjonującymi na placu tego państwa zasadami. Powinno uwzględniać godziny równoważne oraz nadliczbowe, wypłacane z zdrowym dodatkiem według obowiązującej stawki. Od stycznia 2019 roku, stawka płaca minimalna we Francji zwiększyła się i teraz wynosi 10,03 euro za godzinę. W podsumowaniu należy również uwzględnić czas pracy tzw. amplitudy, która składa okres między odpoczynkami pracownika.

Agencja Pracy Tymczasowej Gościno Zadzwoń 790666593

Konieczne jest ponadto wyznaczenie dni urlopu a innych wolnych dni, włącznie z przenoszącymi się do nich wynagrodzeniami. Obowiązek rozliczania płacy minimalnej we Francji nie dotyczy przewoźników, którzy wykonują jedynie przejazdy tranzytowe.

Płaca minimalna a prawo unijne

Zgodnie z podstawowymi przepisami, składniki wynagrodzenia a pozostałe dodatki uwzględnione w państwowym układzie zbiorowym dotyczą także delegowanych pracowników francuskich. Regulacje też nie są tożsame z przepisami prawa unijnego, jednak podlegają weryfikacji w przypadku przeprowadzania kontroli przez francuską Państwową Inspekcję Pracy.

Francuskie służby kontrolne wymagają honorowania krajowych przepisów, nawet jeżeli sprzeciwiają się temu organy unijne. Płaca minimalna pochodząca z programu zbiorowego może więc uczyć nie tylko minimalną stawkę godzinową, lecz i dodatek stażowy (zależny od długości pozycji i sięgający do 8 proc.), dodatek z urzędu pracy porą nocną, wszelkie dodatki z urzędu praktyce w szczęśliwa i niedziele oraz cenie z urzędu podróży służbowych, naliczane za każdy dzień z zakwaterowaniem i dwoma posiłkami.

Konsultacja techniczna

Źródło artykułu Rozliczenie płacy minimalnej we Francji

 

Agencja Pracy Tymczasowej Gościno Zadzwoń 790666593